Články

Moje cesta k realitám aneb rozhovor, který nevyšel

Proč jste se rozhodl pro podnikání v realitách?
Nebylo to rozhodnutí ze dne na den. Mám v Remaxu pár dobrých kamarádů a sledoval jsem jejich úspěchy. Dokonce mi reality vyšly i v tarotových kartách 😉 Chtěl jsem také doplnit dvě další nohy mého volnonožství – marketingové konzultace a učení na dvou vysokých školách, kde hlavně kvůli COVIDu bylo letos méně práce. A rád se pouštím do nových věcí, se strachem z neznáma problém moc nemám, rád a rychle se učím. S kladenskou kanceláří jsme si plácli na konci května a brzy poté jsem podepsal svou první smlouvu – na prodej pozemků mého kamaráda v hodnotě 35 000 000 Kč. To byl také důležitý faktor, mám hodně dobrých kontaktů a zatím nabírám nemovitosti jenom přes známé a kamarády.

Chtěl jste vždy podnikat? Byl to váš sen?
Nebyl. Jsem odkojen korporátem a původně jsem si myslel, že v něm prožiji celou kariéru, že ani podnikatelské buňky nemám. Ale člověk míní a osud mění… Starší a pokročilí to mají v marketingu těžké, panuje zde silná věková diskriminace. Když jsme hledal novou práci, často jsem slyšel, že jsem starý, překvalifikovaný a drahý. Několikrát jsem měl i vysloveně smůlu – pozici mi zrušili, byl jsem jen jako záskok za mateřskou, nový šéf si přivedl vlastní tým atd. Z posledních deseti výběrových řízení, kde jsem dostal šanci se o job ucházet, jsem sedmkrát skončil druhý a třikrát vyhrál. Ale pokaždé, když jsem vyhrál, těšil se na novou etapu a rušil ostatní závazky, tak pokaždé mi pár dní před nástupem řekli, že už to neplatí a nemám nastupovat  Napadlo mě přitom přísloví, že když dlouho bušíte na vrata, které se neotvírají, tak to nebudou vaše vrata… A nebo, že mě čeká něco lepšího. To mi aspoň pomohlo pochopit, že se musím postavit na vlastní nohy a korporátní nevýhody přetavit ve výhody. Při konzultacích, učení a realitní činnosti mi nikdo neřekne, že jsem starý a překvalifikovaný. A kolik si vydělám, je opravdu jen na mně. Sky is the limit.

Proč jste se rozhodl zrovna pro franšízu Remax?                                                                                                                                                                                          Volba pro Remax byla jednoznačná. Je to dobrý a osvědčený oddíl s celosvětově oceňovaným franšízovým systémem. A kvůli lidem. Mile mě překvapila přátelská a podporující atmosféra. Makléři si nekonkurují, ale spolupracují.

Jak dlouhou už podnikáte?
S určitými přestávkami asi čtyři roky.

Popište prosím vaše začátky podnikání – jak moc náročné to bylo (i s nějakými konkrétními příklady, jak jste tyto překážky překonal, co vám pomohlo)
Začínal jsem jako marketingový konzultant a většinu projektů jsem získal přes své kontakty nebo na doporučení. Nevýhodou této práce ale je, že projekt trvá pár týdnů až měsíců a je jednorázový, takže musíte stále hledat nový byznys. Já byl z marketingu zvyklý spíš na opačnou situaci – někdo mi stále něco nabízel. Teď jsem se musel začít prodávat já sám. To je o tom překračování vlastního stínu. Neříkám, že je ze mě přirozený sebeprodejce, ale už se v této roli cítím mnohem lépe a nebojím se někoho neznámého oslovit. Dokonce cvičím v duchu knihy Spolkni tu žábu i studené hovory a nacházím v tom jisté zalíbení.

Co vám podnikání dalo a co naopak vzalo?
Dalo mi více samostatnosti, svobody, jsem pánem svého času a mohu si sám vše organizovat. Dobře se mi to kloubí s mojí největší vášní, golfem. Zároveň chce volná noha značnou disciplínu a zdravé návyky. Vím, že se musím přičinit sám, nikdo mi peníze jen tak nepošle. Smířil jsem se s tím, že některý měsíc je lepší, některý slabší, nedá se přesně plánovat cash flow. I proto si chci zatím podržet všechny tři oblasti, navíc mě jejich kombinace baví. Vzalo mi část mých úspor – s kamarády jsme se vrhli do podnikání, založili firmu, vyvíjeli nové originální produkty a prodávali je na Amazonu. I přes veškerou snahu a kreativní marketing (točili jsme i reklamy s americkými herci v Praze) se nám nedařilo prodávat tolik, abychom začali být v plusu. Po asi třech letech jsme to vzdali, bylo to celkem drahé podnikatelské školení. Takže teď už věnuji jen aktivitám, které nevyžadují investici vlastního kapitálu, nebo jen nízkých částek.

Co jste dělal za zaměstnání před tím, než jste se rozhodl podnikat v oblasti realit? Měl jste nějaké povědomí o trhu s nemovitostmi, nebo jste byl nováčkem? Byly vám předchozí pracovní zkušenosti k užitku? Jak a v čem konkrétně?
Přes dvacet let jsem pracoval v marketingu, většinou jako šéf oddělení. Celkem v devíti firmách a šesti oborech. Teď se mi hodí nejen marketingové dovednosti, ale i nastřádané kontakty nebo schopnost jednat s lidmi na určité úrovni. Takže si umím sám udělat propagaci na nabízenou nemovitost. Ale na některé činnosti si radši beru specialisty, např. na focení, tvorbu videa nebo home staging.

Jak náročné bylo vybudovat vlastní byznys? Co bylo nejtěžší? V čem vám systém franšízy pomohl nejvíce, v čem to zase bylo komplikovanější nebo pracnější? Narážím na výhody a nevýhody franšízingu z vašeho pohledu.
Systém Remaxu mi naprosto vyhovuje, představuje zdravou kombinaci samostatného podnikání s pomocí od silné značky. Dostávám kvalitní školení, procesní a právní podporu, mám mentora a známou značku za zády. I způsob dělení provize mi připadá logický a spravedlivý. Jinak byznys si řeším sám, od náboru nemovitosti až po předání novému majiteli. Je jen na mně kolik času a úsilí realitám věnuji. Nejtěžší je samozřejmě první rok, ale první půlrok už mám za sebou, první úspěchy se dostavují a ohledně budoucnosti jsem optimista.

Jaké své vlastnosti a dovednosti uplatňujete při práci nejvíce? Chyběly vám nějaké třeba v začátcích? Na čem jste u sebe nejvíc zapracoval?
Na realitách se mi líbí, že vyžadují kombinaci mnoha znalostí a dovedností – obchod, marketing, finance, právo, psychologii, time management atd. Hodně z toho už jsem ovládal a zbytek si postupně doplňuji, hlavně právo. A už jsem zmiňoval, že největší výzvou je získávání nového byznysu, v této oblasti rostu nejvíce. Zbavuji se ostychu a trousím vizitky na potkání, i neznámým lidem 

Kdyby před vámi stálo vaše mladší já a vy jste mu mohl poradit do začátku podnikání, co by to bylo? Prosím konkrétněji, klidně nějaké příklady. Případně co byste poradil ostatním začínajícím podnikatelům.
Na začátku je dobré si ujasnit své motivy a očekávání , najít své proč. Zbavit se strachu a udělat rozhodnutí je těžší než samotný proces. Někdy nás k rozhodnutí dostrkají okolnosti, to ale nevadí, třeba to tak mělo být. Snažím se v životě řídit postojem, že více litujeme věcí, které jsme neudělali, než těch, které jsme udělali. Co mohu získat, co mohu ztratit… Takže doporučuji zkoušet, zjišťovat jak se cítím, jak mě to naplňuje, co mi to dává a bere. A vytrvat, první rok je vždy nejtěžší. Nebát se požádat o pomoc a zapojit své okolí, většinou jsme mile překvapeni. No a pokud je nutné investovat kapitál, tak je lepší, aby to byl kapitál někoho jiného 😉

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email