Nedávno jsem oslavil malé výročí – 5 let v realitách. 5 let od velké profesní změny, ke které došlo nečekaně a originálně. Je to delší příběh, jen naznačím, že v období COVIDu, kdy jsem tápal co dál dělat, jsem poslechl karty a vydal se cestou realit (a k tomu učím na dvou vysokých školách, to mi také napověděly karty).
Po asi čtvrtstoletí v korporátu (primárně jako marketingový manažer), neúspěšném podnikání na Amazonu a kratší kariéře marketingového konzultanta jsem se vydal do neznáma. V novém oboru, bez zázemí korporátu a bez pravidelných příjmů (ale s vysokými režijními náklady…). Nyní vím, že jsem se vydal správnou cestou a zaměstnat už bych se nenechal. Naopak, podařilo se mi přetavit korporátní nevýhody (častá reakce u pohovorů “jste starý, překvalifikovaný a předražený”) na výhody – bohaté zkušenosti, pestré dovednosti a hlavně kontakty se mi teď velmi hodí.
Realitní byznys přirovnávám ke sněhové kouli. Nejdříve tlačíte malou kuličku do kopce. Jde to pomalu a ztuha, často to chcete vzdát. Jen 10-20% nováčků přežije první rok. Častěji to vzdá ten, kdo nemá finanční rezervy nebo vedlejší příjmy. Kdo ale vydrží a dotlačí kuličku až na kopec (což může trvat několik let), bude odměněn – kulička se postupně nabaluje a pomalu se kutálí s kopce. Musí se jí stále pomáhat, ale už to jde snadněji – přibývají zkušenosti a znalosti, kladné reference a doporučování a opakované zakázky od spokojených klientů. Budujete svůj byznys, který se rozvíjí a roste a čím déle to děláte, tím snadněji a více vyděláváte.
Zde je moje shrnutí výhod a nevýhod práce realitního makléře. Nejdříve výhody:
- Buduji svůj byznys, svoji osobní značku, jsem podnikatel, kde platí “sky is the limit”.
- Jsem pánem svého času. Mohu ve všední den na golf, ale taky musím vyjít vstříc klientům v nestandardní čas. Tuto práci mohu dělat až do smrti a sám si mohu regulovat, jak intenzivně se jí budu věnovat.
- Příjmy mám vyšší a pracuji přitom méně hodin. A zdanění je také nižší…
- Nedělám neefektivní činnosti jako v korporátu – zbytečné schůze, reporty nebo interní politiku.
- Baví mě pestrost (každý obchodní případ a klient je jiný) a multidisciplinárnost – kvalitní makléř musí umět obchod, marketing, finance, právo, psychologii nebo umět vyjednávat a komunikovat obecně.
A co nevýhody?
- Jako manažer v korporátu jsem žil v určité bublině, pracoval jsem s inteligentními lidmi s podobnými hodnotami, životním stylem nebo návyky. Teď teprve poznávám, kdo je to “běžný občan” a to je často odlišná zkušenost. Běžně se setkávám s nespolehlivostí, lhaním nebo metodou vymlčování. Zájemce projeví na prohlídce velký zájem a pak už nebere telefon… Nebo i přes potvrzení na ni nedorazí a dělá pak mrtvého brouka.
- Časově se někdy musím přizpůsobit klientům a to i o večerech a víkendech.
- Příjmy jsou nepravidelné, je třeba mít rezervy a hlídat si cash flow.
- Je těžké úplně vypnout a po x hodinách mít “padla”. Emaily a telefonáty přicházejí neustále a já patřím k těm, kteří reagují co nejrychleji.
Nemám přesná čísla za celou realitní kariéru, ale za letošní první pololetí jsem prodal 18 nemovitostí v hodnotě asi 135 000 000 Kč, k tomu 3 pronájmy. Pravidelně sbírám ocenění Makléř roku a měsíce a snažím se rozvíjet svůj tým. Začal jsem letos využívat marketingovou agenturu a nesnažím se dělat všechno sám. A zvýšil jsem investice do reklamy. Ať se ta koule točí co nejvíce. Ani na další vzdělávání nezapomínám. Po absolvování studia Master of real estate v r. 2023 jsem se přihlásil ke studiu MBA reality a development.
Jsem důkazem toho, že na radikální změnu není nikdy pozdě, ani v padesáti. Klíčové je nastavení mysli – říci si “jdu uspět”, ne “jdu to zkusit”. Nemít plán B. Takže padesátníci, nebojte se toho, to nejlepší nás teprve čeká. Pokud nepracujete na svém snu, pracujete na snu někoho jiného…