Články

Úspěšný rok 2021

Mám za sebou první kalendářní rok v realitním byznysu, je tak čas na malé bilancování. RE/MAX nedávno vyhodnotil všechny makléře za rok 2021, mohu tedy použít i jejich statistiky. Třeba celkový žebříček makléřů, kde jsem se umístil na 52. místě mezi asi 1 300 kolegy. To vlastně znamená, že jsem skončil mezi nejlepšími 4 %, což je dost slušné na relativního nováčka…

Celková hodnota mnou prodaných nemovitostí byla asi 65 miliónů Kč. Díky mé snaze se stále vzdělávat jsem získal ocenění Silver, což je druhý nejvyšší stupeň odborné způsobilosti v RE/MAXu (pak už je jen certifikace ISO, na tu možná dojde později). Co mi udělalo největší radost? Skutečnost, že jsem od svých klientů získal maximální možné hodnocení spokojenosti. To je pro mě velmi důležitá zpětná vazba, protože bez spokojených klientů by můj realitní byznys nemohl dlouhodobě fungovat.

Ale dost chlubení, nebylo vše jen zalité sluncem. Některé přislíbené nemovitosti jsem nakonec neprodával, některé byly odloženy na letošek (což není tak špatná zpráva), některé si majitel prodal sám a některé se mi prostě nepovedlo prodat. Dvakrát jsem ukončil spolupráci sám. Třeba když majitelky domu oproti původní dohodě trvaly na tom, že nehodlají zlevňovat, i když cena byla nasazena o 50 % více, než byl můj tržní odhad. Bylo to těžké rozhodování, ale vzhledem k tomu, že bych do prodeje investoval desítky tisíc korun (přislíbil jsem i na své náklady vyklidit celý dům) a na 99 % ho stejně neprodal, tak jsem podnikatelské riziko vyhodnotil jako příliš velké. Jednu zemědělskou usedlost jsem neprodal ani za půl roku trvání smlouvy, i tady byla cena nastavena o dost výše než trh a majitelka nechtěla slevit. A jednou se mi stalo, že majitel nemovitosti nechtěl respektovat smluvní ujednání o ceně a provizi, i tady jsem se s ním rozloučil. Vše je o lidech a já rád pracuji s těmi, kteří si mé práce váží a zároveň respektují písemné i ústní dohody.

A „veselá historka z natáčení“? Ani ne tak veselá, jako dramatická. Majitel jednoho apartmánu žije dlouhodobě v zahraničí a pověřil svého švagra, aby ho zastupoval při podpisu všech dokumentů. Plná moc ale neměla správně popsaný předmět prodeje a hrozilo, že katastr na jejím základě nezapíše nového majitele. Navíc se blížil termín podpisu kupní smlouvy a ve hře byla i smluvní pokuta. Majitel tedy nelenil, koupil si rychle letenku business class z Dubaje do Prahy a přiletěl všechny dokumenty podepsat osobně. Tak jsem mu zaplatil polovinu ceny letenky, byl to můj klient a rozhodl jsem se sdílet jeho nečekané náklady.

Laťka je nastavena vysoko a já ji hodlám udržet. Pro letošek chci zlepšit několik věcí. Investovat do svého marketingu a používat více nástrojů a kanálů. Nastavuji užší spolupráci se Seznam.cz, poskytovatelem kreativní display reklamy Teads, chci spustit PPC reklamu ve vyhledávačích, více roznášet letáky a rozdávat reklamní předměty, zlepšit grafiku svých příspěvků pomocí aplikace Canva a také více digitalizovat (elektronické řešení smluv Orkist nebo elektronické podepisování dokumentů Signi).

Ne všechno si budu dělat sám, využiji vybrané specialisty. Pár osvědčených už mám, třeba Láďu na fotky a videa nebo Karla na pomoc s obsahem a newsletterem. Rád se učím nové věci, ale chci mít dost času na hlavní činnost – získávání zakázek a jejich prodej a marketing. Navíc ještě občas konzultuji a učím na dvou vysokých školách. Zaměření se na prodej rezidenčních nemovitostí byla správná volba, letos se chci více věnovat neveřejným nabídkám, které se ke mně dostávají čím dál častěji. A už teď se těším na svou nejnovější akvizici – prodej velkého zámku ze 17. století se stavebními pozemky, který se nachází v Jeseníkách. Velká dálka a velká výzva, ale to je to, co mě právě baví 😉

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email